Królewskie wesele to wielkie wydarzenie, jednak niewiele osób wie, o tych 25 surowych zasadach

Życie w rodzinie królewskiej nie zawsze jest usłane różami. Nie od dziś wiadomo, że brytyjscy władcy muszą przestrzegać pewnych zasad, które skutecznie mogą uprzykrzyć życie. Wiele z tradycji, które obowiązywały w średniowieczu, powinny zostać zniesione, jednak wciąż obowiązują. W związku ze zbliżającym się weselem Harry’ego oraz Meghan, publikujemy 25 tradycji dotyczących królewskich ślubów!

#1 Błogosławieństwo królowej jest wymagane

Zgodnie z Królewskim Aktem o Małżeństwie, który pochodzi z 1772 roku, aby doszło do królewskiego ślubu należy uzyskać zgodę królowej.

#2 Oficjalne ogłoszenie oświadczyn

Każde królewskie oświadczyny muszą być oficjalnie ogłoszone przed prasą.

#3 Wywiady po oświadczynach

Ta reguła została ustalona stosunkowo niedawno, jednak zgodnie z nią, narzeczeni muszą odpowiadać na pytania zadane przez dziennikarzy podczas oficjalnej konferencji dotyczącej oświadczyn.

#4 Panna młoda MUSI nosić biel

Królewskie wesele to wielkie wydarzenie, jednak niewiele osób wie, o tych 25 surowych zasadachUdostępnij

Tę tradycję rozpoczęła w Anglii królowa Wiktoria w 1840 roku.

#5 Małżeństwa katolickie nie są dozwolone

Zgodnie z Ustawą o następstwie tronu z 1701 roku, członkowie rodziny królewskiej mają całkowity zakaz wzięcia katolickiego ślubu. Władca jest głową kościoła anglikańskiego. Meghan Markle, która obecnie jest katoliczką, przed swoim ślubem będzie ochrzczona drugi raz, tym razem według obrządku protestanckiego.

#6 Zaproszenia pochodzą od królowej

W imieniu pary młodej, zaproszenia na ślub wysyłane są przez królową. Na ślub Williama i Kate rozesłano ich ponad 2 tysiące!

#7 Umiejscowienie gości w kościele

Członkowie rodziny królewskiej zawsze siedzą po prawej stronie kościoła, chyba że pan młody nie jest monarchą.

#8 Ubrania przybyłych gości

Kobiety muszą mieć na głowie specjalny kapelusz lub toczek.

#9 Bukiet panny młodej

Królewski bukiet musi zawierać mirt, który jest uważany za kwiat miłości i małżeństwa. Od 1858 roku mirt znajduje się w każdym bukiecie przygotowywanym dla przyszłej księżnej.

#10 Podczas wesela nie rzuca się bukietem

Po ślubie panna młoda kładzie swój bukiet na grobie Nieznanego Żołnierza. Tradycja ta została rozpoczęta przez Królową Matkę, gdy poślubiła króla Jerzego VI.

#11 Brak drużby

Zamiast drużby, para młoda jest odprowadzana przez dzieci, należące do rodziny królewskiej. Zazwyczaj niosą one ślubne obrączki lub pomagają pannie młodej z welonem. Na ślubie Harry’ego i Meghan to młody książę Jerzy będzie miał ten zaszczyt!

#12 Wsparcie dla pana młodego

W rodzinie królewskiej nie ma drużby, lecz książę William zdecydował się, że na jego ślubie tę rolę musi pełnić jego brat Harry.

#13 Druhnami są dzieci

W Stanach bardzo popularne jest, aby na ślubie było dużo druhen, które są przyjaciółkami panny młodej lub należą do rodziny. W rodzinie królewskiej rolę druhen pełnią dziewczynki w wieku 5 do 17 lat, które odprowadzają pannę młodą do ołtarza.

#14 Królewska tiara

Zgodnie z tradycją, przyszła żona króla lub księcia, po raz pierwszy może założyć diadem dopiero w dniu swojego ślubu.

#15 Machanie z pałacowego balkonu

Po ceremonii nowożeńcy wraz z najbliższą rodziną, wychodzą na balkon Buckingham Palace i machają do zgromadzonej przed bramami publiczności.

#16 Przejazd dorożką

Przejazd królewskim powozem jest obowiązkowy. Zazwyczaj dorożka przewozi parę młodą z pałacu do miejsca ceremonii oraz na wesele. Kate zdecydowała się jednak, że po ślubie wraz z mężem pojedzie samochodem.

#17 Pan młody ubrany jest w królewski mundur wojskowy

Każdy mężczyzna należący do rodziny królewskiej musi pełnić służbę wojskową, dlatego podczas ślubu konieczne jest założenie oficjalnego munduru.

#18 Obrączki z walijskiego złota

Tradycja, którą rozpoczęła Królowa Matka w 1920 roku dotyczy obrączek, które muszą być wykonane z walijskiego złota, które jest rzadsze niż to wydobywane w Rosji czy w RPA.

#19 Smak weselnego tortu

Smak ciasta jest standardowy, co w Wielkiej Brytanii oznacza, że jest owocowy. Suszone owoce oraz brandy to składniki tradycyjne dla ciast weselnych.

#20 Drugie ciasto

Oprócz tradycyjnego tortu, na weselu pojawia się drugie ciasto wybrane przez księcia. Książę William wybrał biszkopt czekoladowy. Ciekawe, jakie ciasto wybierze książę Harry!

#21 Godzina ślubu

Śluby odbywają się zawsze na początku dnia, nie później niż w południe.

#22 Dwa przyjęcia

Natychmiast po ceremonii ślubnej odbywa się ślubne śniadanie (przypominające brunch), które serwowane jest dla gości. Drugie przyjecie odbywa się wieczorem, wtedy podawana jest kolacja i trwa zabawa taneczna.

#23 Rodzinne zdjęcie

Po ślubie odbywa się rodzinna sesja ślubna. Nie może zabraknąć zdjęcia pary młodej z najmłodszymi członkami rodziny.

#24 Rodzina królewska płaci za wesele

Zazwyczaj to para młoda ponosi koszty za wesele, lecz w przypadku monarchy to rodzina królewska płaci za wszystko.

#25 Wysyłka pamiątek

Po weselu każdy gość otrzymuje kawałek ciasta weselnego. Co ciekawe, nie są one dawane jak polskie “szyszki”, lecz wysyłane pocztą!

Co sądzisz o tych królewskich ślubnych tradycjach?

Źródło: tiphero.com | Fotografie: pl.pinterest.com, pl.pinterest.com, pl.pinterest.com