Dzisiaj odbył się pogrzeb Tomasza Stańki. Bliscy pożegnali artystę wzruszającymi słowami

Wybitny polski trębacz jazzowy i kompozytor, Tomasz Stańko, zmarł w niedzielę 29 lipca w warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Muzyk od kilku miesięcy toczył ciężki bój z rakiem płuc, który stał się ostatecznie przyczyną jego śmierci. Pogrzeb 76-letniego artysty odbył się 10 sierpnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie została pochowana również Kora. Tomasza żegnali rodzina, przyjaciele oraz wierni mu fani. Utalentowany muzyk spoczął w Alei Zasłużonych.

To m.in. oni żegnali artystę

Wśród znanych osobistości, które żegnały Tomasza Stańko, znalazły się takie osobistości, jak: Michał Urbaniak, Kuba Wojewódzki, Urszula Dudziak, Olgierd Łukaszewicz, Kamil Sipowicz, czy Wojciech Mazolewski.

Słowa uznania po śmierci kompozytora

Stańko uczynił z jazzu kulturę globalną – mówi na pożegnaniu Tomasz Tłuczkiewicz, byłby prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Stworzyłeś, Tomku, własny język muzyczny. Miałeś swój ton, jak Louis Armstrong i Miles Davies. Byłeś włóczęgą jazzu. Trąbka była Twoim pędzlem…  – powiedział na pogrzebie Paweł Brodowski, przyjaciel muzyka i redaktor naczelny „Jazz Forum”, który uznał swojego kolegę za “muzyka spełnionego”

Paweł Brodowski zaznaczył również, że zmarły artysta “zrealizował swój amerykański sen”.

Grał z najwybitniejszymi muzykami współczesnej sceny. Mógł grać z każdym, ale – co ważne – jeżeli oni grali z nim, to jego muzykę – dodał redaktor

Dzisiaj odbył się pogrzeb Tomasza Stańki. Bliscy pożegnali artystę wzruszającymi słowami
UdostępnijYoutube

Źródło: fakt.pl, youtube.com | Fotografie: youtube.com